تعریف،اهداف و اصول پدافند غیر عامل

تهیه و تنظیم:داود قاسم زاده

دبیر کمیته پدافند غیر عامل اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی

 

تعریف لغوی: تعريف لغوي آن، اين است كه پدافند يك كلمه فارسي است كه «پد» يعني «ضد» و «آفند»يعني «حمله» و غيرعامل هم يعني بدون استفاده از سلاح.

تعریف بر طبق مصوبه هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران: پدافند غير عامل به مجموعه اقداماتي گفته مي شود كه بكارگيري آنها بدون استفاده از سلاح و تجهيزات نظامي باعث كاهش آسيب پذيري ها و افزايش پايداري ها در برابر تهديدات شود.تدابير و اقدامات؟


تعریف کلی: پدافند غيرعامل مجموعه اقدامات و تدابيري است كه بكارگيري آنها باعث كاهش آسيب پذيري، افزايش پايداري ملي، توليد بازدارندگي، تسهيل مديريت بحران و تداوم خدمات ضروري كشور در برابر تهديدات و خطرات نظامي دشمن مي گردد

اهداف:

1)    كاهش آسيب پذيري ؛ يعني ما هر چه نقاط آسيب پذير داريم تلاش كنيم كه آنها را كاهش دهيم اين كاهش هم كاهش نسبي است و مطلق نيست يعني شايد در يك حوزه اي به دليل پيشرفت فناوري ما نتوانيم به طور صددرصد كاهش آسيب پذيري داشته باشيم و مثلا در حد هفتاد درصد اين كاهش را محقق مي كنيم.

2)   افزايش پايداري ها ؛ ما بايد زيرساخت هايي را كه ممكن است در برابر تهديدات از پايداري خارج شوند را تقويت كنيم تا بتوانند كاركرد خودشان را در برابر تهديدات حفظ كنند.

3)   توليد بازدارندگي ؛

4)   تسهيل مديريت بحران ؛ يعني اين كه ما در بحران ها بتوانيم كشور را خصوصا در زمان تهديدات نظامي به راحتي اداره كنيم.

5)    تداوم خدمات ضروري ؛ به اين معنا كه ما امكانات و اقداماتي كه به كشور خدمات ارائه مي دهند را در زمان تهديد و بحران هم داشته باشيم و بتوانيم از خدمات آنها بهره مند باشيم مثل آب، برق، بهداشت، امنيت، غذا و...

اصول و روشها:

در اکثر منابع علمی و نظامی دنیا اصول مهم پدافند غیرعامل در قالب موارد زیر ذکر شده‌است:

1- استتار  (Camouflage)

2-اختفا  (Concealment)

3- پوشش (Cover)

4-فریب (Deception)

5-تفرقه و پراکندگی (Separation & Dispersion)

6- مقاوم‌سازی و استحکامات (Hardening)

7-اعلام خبر (Early Warning)


برچسب‌ها: تهدید, بحران, پدافند غیر عامل, داود قاسم زاده
+ نوشته شده توسط داود قاسم زاده در یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۲ و ساعت 11:31 |